niedziela, 5 czerwca 2011

Druk pieniędzy i manipulacja rynkiem

Oligarchowie stojący za rządem najwyraźniej uważają, że Amerykanie są bardzo prostymi ludźmi, albo po prostu kompletnymi głupkami. Najpierw wyskoczyli ze świadectwem urodzenia Obamy, które 14-latek zidentyfikowałby jako ordynarne fałszerstwo, a potem ze śmiercią Osamy bin Ladena, człowieka, który nie żyje od dziesięciu lat. Rozgłoszeniu jego śmierci towarzyszyła najbardziej niedorzeczna bajka jaką można sobie wyobrazić. Media, całkowicie kontrolowane przez oligarchów zza kurtyny, zapewniły szerokie rozpowszechnienie tych niewiarygodnych kłamstw. Mamy jednak wiadomość dla maszyny propagandy oligarchów - większość Amerykanów nie wierzy w żadną z tych baśni.

W czasie kiedy przeprowadzane były te kampanie propagandy, po raz kolejny usłyszeliśmy sekretarza skarbu pogrążonego w fantazji i informującego nas, że polityka mocnego dolara wciąż jest utrzymywana. Te trzy elementy dały dolarowi impuls w górę, gdy stało się oczywiste, że UE i MFW nie osiągnęły oczekiwanych wyników w Grecji – grabieży kraju przez odebranie narodowi prawie wszystkiego, co jeszcze mu pozostało. Jak przewidywaliśmy, euro podskoczyło do 1.49 USD, aby utworzyć strefę buforową dla upadku tej waluty, kiedy Grecja wpadnie w otchłań. Kiedy to piszemy kurs euro wynosi 1.41 USD. Nie jest trudnym połapanie się, do czego zmierzają oligarchowie, podczas gdy międzynarodowi liderzy kiwają z niedowierzaniem i przerażeniem głowami. Poparcie Obamy w sondażach wzrosło o 10%, ale pomimo wyjazdu do Irlandii, Londynu i Francji na konklawe G-8, ponownie szybko spada. W mgnieniu oka powróci do 35%. W międzyczasie 35% Amerykanów chce natychmiastowego wycofania wojsk z Afganistanu. Wzrost z 22% zaledwie rok temu.

Pionek CIA i chłopiec z plakatu do straszenia terroryzmem na świecie, Osama bin Laden, nie może już pomóc sprawie sztucznego terroryzmu światowego. Jego podróż od 1984 r. była długa. Pamiętamy Ollie North-a mówiącego nam o nim w 1986 roku. Celem CIA było wzmocnienie dominacji i co równie ważne - położenie kresu wzrostom cen złota, srebra i surowców, ponieważ odzwierciedlają one upadek dolara - ofiary niekontrolowanego długu. Zdarzenia te służyły również jako odwrócenie uwagi od rzeczywistych problemów Ameryki, którymi są finanse i gospodarka. Kłamstwa i zuchwałość oligarchów są po prostu niewyobrażalne. Nawet ludzie o IQ 80 dostrzegają ich machinacje. Zastanawiamy się, co zdarzy się 2 sierpnia, kiedy dług krótkoterminowy nie zostanie przedłużony? Czy można się dziwić, że złoto i srebro osiągnie nowe szczyty pomimo manipulacji rynkami przez rząd? Jak widzieliśmy, jakiekolwiek cięcia w programach takich jak Social Security i Medicare spowoduje szybki bilet w jedną stronę dla członków Izby Reprezentantów i Senatu. Możliwość drobnych cięć budżetowych w ciągu pięciu lat i podobne podwyżki podatków nigdy nie zaświtały w głowach tych polityków.

Jakby tego było mało, elementem finansowego oszustwa w tym scenariuszu było celowe załamanie cen srebra i złota. Ci bezczelni, aroganccy oszuści mieli tupet podnieść pięciokrotnie w ciągu dziewięciu dni wymagane depozyty zabezpieczające dla kontraktów na srebro, podczas gdy wróbelek kazał w tym samym czasie firmom brokerskim podnieść dwukrotnie wymagania dla kontraktów na srebro na CME z 21.600 USD do 42.000 USD w celu wymiecenia prawie wszystkich małych i średnich inwestorów z rynku. To pokazuje, do czego rząd i ci, którzy go kontrolują, są zdolni, aby zmiażdżyć swoją antytezę, czyli złoto i srebro. Podobnie jak poprzednio zadziałało to tylko na krótką metę i wyczyściło możliwy nawis sprzedających - powodując, że bardzo łatwo złoto i srebro może niebawem przetestować kolejne rekordy. Oligarchowie toczą przegraną wojnę.

W wyniku nieodpowiedzialności monetarnej Japonia, Europa Anglia i Stany Zjednoczone są w poważnych tarapatach, które szybko nie miną. Oznacza to, że nie powinieneś mieć długich pozycji na jenie, euro, funcie czy dolarze lub jakiejkolwiek innej walucie. Po co marnować wysiłki? Po prostu trzymaj długie pozycje na złocie i srebrze, akumuluj monety, sztabki oraz udziały firm wydobywczych. Dolar i wiele innych walut są skończone. Ich sytuacja związana z zadłużeniem jest nie do utrzymania. Stany Zjednoczone podniosły limit zadłużenia 75-krotnie od 1962 roku i 76 raz stanie się rzeczywistością 2 sierpnia 2011 roku. Może nie?

Wraz z kolejnymi aukcjami amerykańskich obligacji skarbowych liczba ich zagranicznych nabywców kurczy się. Oznacza to, że Fed musi kupować wyjątkowo duże ilości papierów dłużnych i obligacji. Należy przy tym pamiętać, że tworzenie bilionów dolarów długu daje Fed-owi więcej władzy nad systemem oraz generuje inflację. Ten rodzaj polityki jest tłumaczony jako instrument ratowania systemu dla dobra ludzi, kiedy w rzeczywistości pozwala Fed-owi na większą kontrolę nad ludźmi. Ten scentralizowany system totalnej kontroli Fed-u i rządu oznacza całkowite umocnienie pozycji rządu - coś, co było uśpione przez wiele lat, a teraz jest jasno widoczne. Opinia publiczna ma niewielki wpływ na rząd, ze względu na fakt, że 95% ustawodawców jest przekupionych przez oligarchów operujących zza kulis. Członkowie Kongresu mają mówione: aprobujcie to i to albo zniszczymy system. Na każdym kroku Amerykanie konstatują, że mają coraz mniej do powiedzenia w kwestii rządu. W ten sposób rząd i ci, którzy go kontrolują, mogą wciskać ludziom dowolne kłamstwo i nie ponosić za to konsekwencji. Ta rzeczywistość nie pozostała nie zauważona przez inne narody, które wyrażają swoje myślenie, przez zmniejszanie zakupów obligacji skarbowych. Ostatnie dane pokazują, że w trakcie kiedy Fed musiał zwiększyć o 24 miliardy dolarów posiadane w bilansie obligacje skarbowe rządu amerykańskiego, posiadanie ich przez zagranicznych nabywców spadło najbardziej w ciągu ostatnich czterech lat - o 18.7 miliardów dolarów do 2.685 biliona dolarów. Ten spadek zakupów jest wotum nieufności. Liczby te będą rosnąć z każdym mijającym miesiącem. Każdy dzień popycha światowy systemu walutowy nad krawędź. Czy ktoś naprawdę wierzy, że Fed może w nieskończoność kupować 80% obligacji skarbowych USA? Ostatecznie to niemożliwe, nie mówiąc o gigantycznej inflacji i przypuszczalnie hiperinflacji, wytworzonej przez tę politykę.

Spodziewamy się, że Fed będzie kontynuował obecną politykę zakupów obligacji skarbowych. Już zapowiedzieli, że będą nadal używać funduszy uzyskiwanych z zapadających obligacji w celu zakupu nowych, zamiast zmniejszać ich bilans. Z naszego punktu widzenia spieniężanie długu będzie dalej trwać. Wraz z cofaniem się gospodarki, Fed oświadczy, że zakup większej ilości obligacji rządowych i agencyjnych jest niezbędny - rozpocznie się QE3, chociaż dla zmylenia będzie nazwane inaczej. Spodziewamy się, że nastąpi to w lipcu lub sierpniu. Pamiętajmy, że jeśli podniesienie limitu krótkoterminowego zadłużenia nie zostanie uchwalone 2 sierpnia, da Fed-owi doskonały pretekst do rozpoczęcia QE3. Da to również rządowi pretekst do zajęcia prywatnych funduszy emerytalnych. Uzasadnione to będzie koniecznością umożliwienia Skarbowi Państwa dalszego pożyczania funduszy z państwowych emerytur, aby zapewnić działanie rządu. Ponieważ nie byłoby sprawiedliwe, aby zajęte zostały jedynie państwowe fundusze emerytalne, wprowadzone zostaną ustawy zajmujące także fundusze prywatnych emerytur. Pamiętaj - wszystko jest możliwe z tymi oszustami.

Ponadto zauważyć należy, że nie podjęto żadnych konkretnych kroków w celu redukcji wydatków. Obecne rozmowy między partiami politycznymi prowadzone są w tajemnicy. Spowolnienie tempa wzrostu wydatków to nie cięcie deficytu. Słyszymy o bilionach cięć, ale jak dotąd żadnych konkretów, oprócz jedynie ograniczenia wzrostu wydatków. Inflacja już tutaj jest, i pozostanie na dłużej - na dużo większym poziomie. Polityka ta, oczywiście, nadal będzie niszczyć dolara.

Wszystkie te wydarzenia skłonią narody i korporacje do zastanawiania się, po co trzymają 60% swoich rezerw walutowych w amerykańskich dolarach? I ponownie do gry włączy się prawo malejących przychodów. Im nabywcy więcej kupują amerykańskich obligacji skarbowych, tym niższe są od nich odsetki. Wiedzą oni również przy tym, że nie będzie znaczącego obniżenia deficytu. Jak widać z powyższych danych obce państwa porzucają dolary i ten proces przyspiesza.

Dolar spada, złoto, srebro i surowce rosną, a orgia spekulacji napędzanej przez QE2 i przewidywane QE3 trwa nadal. Nie widzimy podnoszenia wymagań depozytów zabezpieczających na giełdzie NYSE, ale za to widzimy na surowcach, złocie i srebrze. Oligarchowie nigdy nie pozwolą na równą grę. Można ich nazwać elementem przestępczym, kryminalnym syndykatem, ale jeśli spojrzeć z bliska - to kolejna Mafia. Depozyty zabezpieczające na srebrze podniesiono pięciokrotnie w ciągu dziewięciu dni, a więc o 84% netto, a następnie wymagania te zostały jeszcze podwojone przez domy brokerskie, które oczywiście, wszystkie odkryły ten sam problem jednocześnie, dzięki czemu wymieciono z rynku prawie wszystkich małych i średnich inwestorów, powodując załamanie ceny srebra z 50.00 dolarów do 32.50 dolarów. W czasie kiedy to się działo JP Morgan, HSBC i rząd byli zachwyceni, a CFTC nie kiwnęło nawet palcem w tej sprawie, po raz kolejny.

Fed i ci, którzy go kontrolują są w pułapce, z której nie ma wyjścia. Manipulacja rynkiem będzie trwała, podobnie jak jednostronne zmiany polityki. Ich jedyną opcją jest inflacja, do czasu aż nie będą mogli jej dalej zwiększać. W międzyczasie będą nadal wspierać rynek akcji i obligacji oraz starać się jak najbardziej hamować ceny złota, srebra i surowców. Jedną z rzeczy, którą omawialiśmy wcześniej, jest całkowite zniknięcie z horyzontu strategii wyjścia. Termin ten nie jest już w ogóle używany. Jedyne co słyszymy, to że niski poziom stóp procentowych będzie utrzymywany do czasu pełnego ożywienia gospodarczego, co oznacza, że do czasu, aż system się zawali. Nie obchodzi ich, że koszt pieniądza jest o 10% niższy od stopy inflacji. Im dłużej oligarchowie będą zmuszeni do tej polityki, tym wyższe będą ceny złota, srebra i surowców. Jedną z rzeczy, która nie powinna zostać niezauważona, jest to, że gdy stopy procentowe będą musiały zostać podniesione, rynek instrumentów pochodnych załamie się.

Bob Chapman

Tłumaczenie: davidoski