niedziela, 8 grudnia 2013

Amerykański dolar blisko podwoił wartość w ciągu jednego dnia


Amerykański dolar, waluta stworzona przez grupę rewolucjonistów po obaleniu lokalnych rządów w Ameryce Północnej, blisko podwoił swoją wartość w ciągu ostatnich 24 godzin.

Dolar, który ostatnio zyskał szerokie zastosowanie, z niektórymi nawet niepodległymi państwami decydującymi się na jego używanie, wzrósł do wartości, która nie była obserwowana od końca listopada tego roku.

Wartość dolara względem bitcoin z widocznym gwałtownym wzrostem wartości po prawej stronie. Źródło: http://www.coinion.com


Pośrod znaczących zawirowań na największych rynkach forexu w Japonii, Słowenii i Szanghaju, dolar amerykański osiągnął cenę, którą ostatnio notował 25 listopada 2013 roku.

Dolec, jak niektórzy entuzjaści go nazywają, pozostaje wysoce kontrowersyjną walutą. Krytycy wskazują na fundamentalne jego wady, polegające na możliwości kreowania go w zasadniczo nieograniczonych ilościach. Waluta ta jest często używana przez kryminalistów do popełniania przestępstw i jest całkowicie anonimowa.

To nie pierwszy raz, kiedy dolar doświadczył tak gwałtownego wzrostu na wartości. 10 kwietnia tego roku wzrósł o ponad 60% w ciągu jednego dnia. Jednakże szybkie wzrosty wartości są niebezpiecznie zwodnicze: po każdym takim wzroście waluta ta za każdym razem ulega powolnej dewaluacji, w procesie który można określić jako upadek w zwolnionym tempie.

Eksperci odradzają jakiekolwiek długoterminowe inwestycje w amerykańskiego dolara, ponieważ waluta ta nieprzerwanie traci na wartości od 227 lat.


Flag Counter

Licencja Creative Commons.