niedziela, 9 grudnia 2012

Potencjalna konfrontacja militarna: Rosja uzbraja Syrię w potężne rakiety balistyczneZaledwie kilka godzin po tym, jak NATO we wtorek wyraziło zgodę na dostarczenie Turcji rakiet Patriot ze względu na kryzys w Syrii, Rosja dostarczyła pierwszą dostawę rakiet Iskander do Syrii.

Według Mashregh, portalu medialnego Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, Rosja ostrzegła Turcję, aby nie eskalowała sytuacji, ale po tym jak Turcja poprosiła o dostarczenie rakiet Patriot, Rosja dostarczyła pierwszą dostawę Iskanderów do Syrii.

Według Mashregh przekazanie rakiet nastąpiło, gdy rosyjskie okręty logistyczne zakotwiczyły w porcie Tartous w Syrii.

System Iskander to rakiety ziemia-ziemia, którego żaden system obrony nie jest w stanie zniszczyć, napisano w portalu Mashregh. Rosja wcześniej ostrzegła, że jeśli USA rozmieści swój system obrony rakietowej w Polsce, to Rosja odpowie rozmieszczeniem rakiet Iskander w Kaliningradzie, swym bałtyckim porcie.

Dostarczenie przez Rosję systemu Iskander osaczonemu reżimowi Bashara Assada pokazuje jasno, że bezpieczeństwo i stabilność Syrii pozostaje dla Rosji czerwoną linią, napisano w Mashregh. Nie wiadomo dokładnie ile tych rakiet zostało dostarczonych, ale szacowane liczby są wystarczające, aby zniszczyć wszelkie rakiety Patriot w Turcji, napisano.Iskander to lądowy pocisk balistyczny krótkiego zasięgu na mobilnej platformie samochodowej. Przeznaczony jest do wykonywania uderzeń na cele lądowe znajdujące się w strefie operacyjno-taktycznej ugrupowania wojsk przeciwnika (środki ogniowe, samoloty i śmigłowce na lotniskach, węzły łączności, stanowiska dowodzenia, itp) oraz obiekty infrastruktury cywilnej.

Iskander jest pociskiem balistycznym o długości 7,3 m średnicy 0,92 m i masie startowej od 3800 kg do 4020 kg w zależności od ładunku. Wysoka prędkość pozwala mu przełamywać obronę antyrakietową. Iskander porusza się po spłaszczonej trajektorii lotu poniżej wysokości 50 km. Potrafi wykonywać manewry z przeciążenia 30g w czasie fazy powrotnej (terminal phase) utrudniając przechwycenie przez systemy obronne. Iskander może przenosić konwencjonalne głowice o masie od 480 kg do 720 kg. Może też prawdopodobnie przenosić głowice jądrowe, choć oficjalnie nie zostało to potwierdzone – Rosja jednakże nigdy oficjalnie nie wykluczyła takiej możliwości. System naprowadzania zapewnia mu celność 10-30 metrów. Pocisk przewożony jest i wystrzeliwany z samochodowej dwuprowadnicowej wyrzutni typu TEL 9P78.

Źródło:

http://www.globalresearch.ca
Wikipedia